Nr projektu badawczego 2014/1 - Przemiany ładu gospodarczego w teorii i praktyce

Do najważniejszych dokonań na gruncie teorii ładu gospodarczego zaliczyć należy wkład myśli ordoliberalnej, w tym głównie Waltera Euckena, oraz program badawczy Friedricha Augusta von Hayeka. Ordoliberalizm podkreślał rolę ładu stanowionego przez państwo, które ma tworzyć efektywne rozwiązania instytucjonalne i stać na straży ich egzekwowania. Hayek z kolei akcentował znaczenie ładu spontanicznego, tworzącego się oddolnie w sieci interakcji pomiędzy uczestnikami gry rynkowej. W praktyce życia gospodarczego oba rodzaje ładu koegzystują, oddziałują na siebie, tworząc różnorodne – mniej i bardziej efektywne – struktury instytucjonalne. Pokrewną propozycję teoretyczną stanowi bujnie się rozwijający nurt nowej ekonomii instytucjonalnej, który oferuje zestaw narzędzi analitycznych, przydatnych do badań zagadnień instytucjonalnych. W ramach projektu zmierza się do realizacji następujących celów:

1. Wzbogacenia i rozwinięcia wysoce abstrakcyjnych teorii ładu gospodarczego poprzez syntezę tych koncepcji z dokonaniami nowej instytucjonalnej ekonomii i nadanie jej bardziej aplikacyjnego charakteru;

2. Lepszego zrozumienia i oceny procesów transformacji systemowej w krajach postsocjalistycznych, w szczególności w Polsce i w byłej NRD;

3. Zbadania zagadnień zmian instytucjonalnych w gospodarkach rynkowych.

Cel pierwszy o charakterze teoretycznym wypływa z chęci dokonania syntezy pokrewnych nurtów w myśli ekonomicznej – ordoliberalizmu i nowej instytucjonalnej ekonomii i opiera się na założeniu, iż stanowią one komplementarne podejścia do kwestii ładu instytucjonalnego, co w powiązaniu z przesłanką o większej skuteczności eklektycznego podejścia w nauce ekonomii, stanowi bodziec do podejmowania takich wyzwań.

Realizacja celu drugiego i trzeciego ma wymiar utylitarny i dotyczy badań nad zmianami ładu gospodarczego w okresie transformacji systemowej krajów postsocjalistycznych, jak również jego zmian w dojrzałych gospodarkach rynkowych. Reformujące się gospodarki krajów postsocjalistycznych okresu transformacji systemowej stanowią fascynujący przedmiot badań – jedyne w swoim rodzaju „laboratorium systemowe”, w którym testowane zostały różne strategie przejścia od gospodarki centralnie zarządzanej do rynkowej. Nauka ekonomii nie dysponowała, i wciąż nie dysponuje, spójną i kompletną teorią transformacji, w związku z tym ten złożony proces analizowano przez pryzmat różnych koncepcji. Teorie ładu gospodarczego stanowią ciekawą propozycją poznawczą, gdyż transformację można traktować przecież jako przekształcenia ładu gospodarczego. Z kolei kraje rozwinięte podlegają w długim okresie głębokiej przemianie swojej konstelacji instytucjonalnej, której mechanizm, natura i kierunek są w środowisku naukowym przedmiotami sporych kontrowersji.

Kierownik projektu: dr Michał Moszyński 

Wstępne wyniki badań:

Moszyński, M., Social system of production in Germany – a model for future?, IER Working Papers 2015, No. 166.

Moszyński M., Ordoliberalism and the macroeconomic policy in the face of the euro crisis, IER Working Papers 2015, No. 162.

Moszyński, M., Institutional Conditioning of the German Labour Market in the Face of the Global Economic Crisis 2008-2009, IER Working Papers 2015, No. 160.

Moszyński M., Ordoliberalizm a polityka makroekonomiczna w obliczu kryzysu strefy euro, IER Working Papers 2015, No. 157.

Moszyński M., Transformacja systemowa byłej NRD – oczekiwania a rzeczywistość. Oceny procesu w literaturze niemieckiej, IER Working Papers, 2014, No. 18.

Moszyński M., Koncepcje ładu stanowionego i spontanicznego a analizy procesów transformacji systemowej – przykład byłej NRD w latach 1990-2010, IER Working Papers, 2014, No. 19.

Newsletter

Wyszukiwarka